Saznajemo iz medija da je Školska knjiga ponudila školama da mogu koristiti njihovu novu aplikaciju Asistent kao pomoć u planiranju i vođenju nastave.

Ako se ta aplikacija koristi na način da se ne upisuju osobni podaci učenika, tada je sve u redu.

 

Međutim, iz teksta sa školskog portala

https://www.skolskiportal.hr/digitalni-sadrzaj/prva-mobilna-aplikacija-za-podrsku-uciteljima-u-nastavi/

saznajemo slijedeće, citiramo:

"Jedna od vrlo važnih značajki aplikacije jest i pomoć u izradi individualiziranog kurikuluma za učenike s teškoćama. Unose se opći podatci o učeniku, a zatim se iz pripremljene baze bira nastavni predmet, predmetno područje i nastavna tema ili domena. S nekoliko klikova učitelj odabere strategije podrške za svaki ishod, a sustav pripremi dokument za ispis."

 

Ovdje je NUŽNO skrenuti pozornost školama, posebice edukacijskim rehabilitatorima i pedagozima:

 

1. NE upisivati u aplikaciju imena i prezimena učenika s teškoćama

Naime, upisom imena i prezimena, uz poznatu školu i učitelja, identitet učenika s teškoćama se dijeli izvan škole. Pri tom škola ne može imati opravdani legitimni interes iz članka 6. stavka 1. točka (f) jer prijenos podataka u aplikaciju Asistent nije neophodan, nije u isključivom interesu učenika s teškoćama niti njihovih roditelja te nije razumno očekivan s njihove strane. Stoga je neophodno prije upisivanja imena i prezimena učenika s teškoćama u aplikaciju obavijestiti roditelje učenika i dobiti njihovu privolu kao predmet jasnog, informiranog i slobodnog odabira, i da je mogu u svakom trenutku povući, nakon čega se podaci moraju brisati.

 

2. NE upisivati u aplikaciju nikakve informacije koje bi mogle upućivati na zdravstveno stanje (fizičko i mentalno) učenika

Za takvo upisivanje škola nema nikakav pravni temelj iz članka 9. Opće uredbe o zaštiti podataka i neophodna je prethodna izričita privola roditelja, u suprotnom se radi o teškom kršenju Opće uredbe o zaštiti podataka.