Da, i to ne bilo kakav već biometrijski, odnosno, predstavlja osobni identifikator s obzirom na jedinstvene fizičke karakteristike svake pojedine osobe.

Jedinstven biometrijski podatak svakog pojedinca ne određuje sam dlan već i sken žila u području dlana.

Takvim sustavom, uz najviše mjere sigurnosti prikupljenih osobnih podataka, globalni tehnološki gigant Amazon testno uvodi u svoje trgovine kao sustav plaćanja, a isti princip mogao bi ući u vrlo široku primjenu u našim životima, od ulaska u poslovni prostor do ulaska na koncerte ili utakmice.

Vjerovali ili ne, slični sustavi već postoje i u Hrvatskoj, osobno smo ih isprobali i u stvarnoj su primjeni u jednoj od naših najpoznatijih kompanija. Pri tom se ne koriste za plaćanje već za kontrolu ulaska u strogo štićene poslovne prostore.

S aspekta zaštite osobnih podaka svakako najveću zabrinutost izaziva uvijek prisutna mogućnost sigurnosnih incidenata i kompromitiranja baza biometrijskih podataka, za koje ne želimo da dođu u ruke zlonamjernicima.

Prema napisima iz medija, Amazon je vodio brigu i o temeljnoj usklađenosti s GDPR-om na način da je osigurao da je prikupljanje biometrijskih podataka predmetom isključive i potpuno slobodne volje svakog pojedinca - izričite privole, a svim je drugim pojedincima omogućio kupnju i plaćanje bez ikakvih prepreka i razlika uobičajenim načinima.

Dobra stvar u svemu tome je da nam neće trebati ugrađivati čip 😎

Više o temi:

https://www.geekwire.com/2020/pay-palm-amazon-offer-biometric-id-touting-convenience-testing-customer-trust/