Bezbroj smo puta do sada pisali da se na web stranicama analitički i marketinški kolačići (drugim riječima – nenužni kolačići za funkcioniranje web stranice) ne smiju:

1. instalirati dok posjetitelj stranice ne pristane na njihovu instalaciju svojim aktivnim pristankom

2. instalirati PRIJE nego posjetitelj web stranice pristane na njihovu instalaciju.

 

No, kako nas ne čitaju u Latviji, tamo se događaju neugodnosti nekim javnim i državnim ustanovama koje instaliraju analitičke i marketinške kolačiće bez pristanka posjetitelja web stranice i bez ikakvih prethodnih informacija posjetiteljima njihovim web stranicama.

Tu je taj slučaj iz Latvije:

https://gdprhub.eu/index.php?title=DVI_(Latvia)_-_skola2030.lv&mtc=today

 

Tim više što cijeli svijet može lako testirati svaku javno dostupnu web stranicu i utvrditi je li ista zakonito postavljena.

Tako i nadzorna tijela za zaštitu osobnih podataka mogu lako u svakom trenutku provjeriti usklađenost web stranice, što im je odnedavno bitno olakšano puštanjem u rad svima javno dostupnog EDPR website auditing alata, kojeg može koristiti svatko od nas:

https://www.edpb.europa.eu/our-work-tools/our-documents/support-pool-expert-projects/edpb-website-auditing-tool_en

I mi ga koristimo za svoje klijente.

 

Što mislimo koliki je udio neusklađenih web stranica u Hrvatskoj, koje koriste Google Analytics ili FB pixele i slične trackere na svojim stranicama bez ikakve informacije posjetiteljima i bez njihovog pristanka? Poprilično je velik. Iznenadili bismo se koje sve organizacije, ustanove i tvrtke imaju neusklađene web stranice.

 

Image from FreePik

#gdprcroatia